Πέμπτη 24 Ιουλίου 2014

Τουρνουά Μπάσκετ 3Χ3 του "Τελεθριακού" στις Καματριάδες (Βόρεια Εύβοια)

Ανακοίνωση εξέδωσε ο Αθλητικός Σύλλογος "Τελεθρικακού"
την οποία και ..."σήκωσε" στο internet:

"Το ανοικτό γηπεδο μπάσκετ Καματριάδων έτοιμο να υποδεχθεί το τουρνουά μπάσκετ 3X3 Τελεθριακού - 1 Αυγουστου, Παρασκευή 17:00 εως 21:00.
Αμεσως μετα 21:30 Barbeque party στο ιππικο κεντρο με 5€ dj, σουβλάκια ή νηστισιμο.

ΚΑΝΟΝΕΣ 3Χ3
•Δηλωσεις συμμετοχης εως 30 Ιουλιου Τηλ: 6944 864452 – 6983 267483.
• Κάθε ομάδα συμμετέχει με 3-5 παίκτες, οι οποίοι δηλώνονται στην αρχή του τουρνουά, ενώ σε κάθε αγώνα θα παίζουν 3 και ένας θα δηλώνεται αναπληρωματικός.
• Ο τρόπος διεξαγωγής θα είναι με κλήρωση, σε μονά παιχνίδια και αγώνες νοκ-άουτ. Αν μείνει χρόνος θα γίνουν επιπλέον ματς.
•Με τη δήλωση συμμετοχής θεωρείται δεδομένη η αποδοχή των κανονισμών.
• Κάθε ομάδα πρέπει να έχει ένα όνομα.
• Ο αρχηγός πρέπει να δηλώσει μέχρι 5 παίχτες και μπορεί να κάνει αλλαγές μέχρι την ημέρα.
• Για τους ανήλικους απαιτείται γονική συναίνεση εκτός αν έχουν αθλητικο δελτιο ή αν προσκομίσουν ιατρική βεβαίωση 2014.
• Το παιχνίδι τελειώνει στα 15 λεπτά μικτού χρόνου εκ των οποίων τα 2 τελευταία λεπτα θα ειναι καθαρός χρόνος, γίνεται διάλειμμα 1 λεπτού.
• Η κάθε ομάδα έχει δικαίωμα για 1 time out διάρκειας 1 λεπτού σε όλο το παιχνίδι.
• Τα σουτ έξω από τη γραμμή του τρίποντου μετρούν για 2 πόντους, τα σουτ μέσα από το τρίποντο για 1 πόντο και οι ελεύθερες βολές για 1 πόντο.
• Μετά από κάθε καλάθι ή επιτυχημένη βολή, αλλάζει η κατοχή της μπάλας.
• Σε περίπτωση που γίνει φάουλ πάνω σε σουτ και δεν μπει το καλάθι , εκτελείται 1 ελεύθερη βολή από τον παίχτη που κέρδισε το φάουλ (ανεξάρτητα αν έχουν συμπληρωθεί τα έξη ομαδικά) και η μπάλα σε περίπτωση αστοχίας είναι διεκδικήσημη.
• Σε περίπτωση που γίνει φάουλ πάνω στην προσπάθεια για σουτ και το καλάθι μπει, τότε ο παίχτης που κέρδισε το φάουλ, δεν εκτελεί συμπληρωματική βολή, αλλά το καλάθι μετράει και η ομάδα που πέτυχε το καλάθι συνεχίζει να έχει την κατοχή της μπάλας και για την
επόμενη επίθεση.
• Η επαναφορά της μπάλας γίνεται είτε από τις πλάγιες γραμμές του γηπέδου ή από την τελική
γραμμή. Προϋπόθεση μετά την επαναφορά είναι ότι η μπάλα πρέπει να βγει έξω από το τρίποντο.
• Η πρώτη πάσα κόβεται.
• Όταν μία ομάδα συμπληρώσει 6 φάουλ σε κάθε ημίχρονο, δίνει τη δυνατότητα στην αντίπαλη ομάδα να εκτελεί μια ελεύθερη βολή κάθε φορά που κερδίζει φάουλ. Στα 5 ατομικά ο παίχτης αποβάλλεται.
• Οι αλλαγές και τα time out ζητούνται και δίνονται όταν η μπάλα βρίσκεται σε κατάσταση επαναφοράς έξω από τις γραμμές, ανεξάρτητα ποια ομάδα έχει κατοχή.
• Οποιαδήποτε ανάρμοστη συμπεριφορά ή έντονη διαμαρτυρία τιμωρείται με τεχνική ποινή
και η αντίπαλη ομάδα εκτελεί 1 ελεύθερη βολή και κατοχή της μπάλας από τα πλάγια για την ομάδα που την κέρδισε.
• Αντιαθλητικό φάουλ τιμωρείται με 1 ελεύθερη βολή και κατοχή της μπάλας από τα πλάγια από την ομάδα που το κέρδισε.
• Σε περίπτωση ισοπαλίας των 2 ομάδων, παίζεται παράταση δυο λεπτών και αν το παιχνίδι
είναι πάλι ισόπαλο θα εκτελούνται 3 ελεύθερες βολές από έναν συγκεκριμένο παίχτη για κάθε ομάδα ο οποίος θα γράφεται στο φύλλο αγώνα .
• Αν και μετά την εκτέλεση των τριών βολών υπάρχει ισόπαλο αποτέλεσμα, οι ίδιοι παίχτες θα συνεχίσουν να εκτελούν βολές από μία έκαστος και εναλλάξ μέχρι να υπάρξει νικητής.
• Απαγορεύεται η άμυνα ζώνης.
• Η εσκεμμένη καθυστέρηση του παιχνιδιού τιμωρείται με μια ελεύθερη βολή (με διεκδίκηση της μπάλας).
• Η ομάδα ή ο παίχτης που θα δημιουργήσει οποιοδήποτε πρόβλημα στη ομαλή διεξαγωγή των αγώνων αποβάλλεται αυτόματα από το τουρνουά.
• Διαιτητής Θοδωρης Ρουμελιωτης προπονητής Τελεθριακού και για πάσης φύσεως αντιπαράθεση, διαφωνία και προβλημα οργανωτικό θα αποφασίζει ο πρόεδρος του Τελεθριακού Σ. Παπανδρέου κατόπιν ακρόασης όλων των ενδιαφερομένων πλευρών.
• Θα δωθούν συμβολικά επαθλα στους νικητες."