Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

Ούτε το κρύο ούτε οι Μυρμιδόνες σταμάτησαν τον πρωτοπόρο θεό του πολέμου!!!

ΑΟ Μυρμιδόνες Κερασιάς -ΑΟ Άρης Αγίας Άννας 1-2

'Αλλη μια νίκη,τη δέκατηπέμπτη στη σειρά (ένας ολόκληρος γύρος) πέτυχε η ομάδα του Άρη Αγίας Άννας σήμερα στο γήπεδο της Κερασιάς με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων,οι οποίοι πίεσαν από το πρώτο κιόλας λεπτό τους γηπεδούχους.Στο 2ο και στο 3ο λεπτό πρώτα ο Τσακνάκης με κεφαλιά και έπειτα ο Κωνσταντός με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησαν αλλά έστειλαν αμφότεροι τη μπάλα άουτ.Τη σκυτάλη πήρε ο Λιάσκος στο 6ο λεπτό αλλά το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Κομποθανάση Ιωαν.Στο 13' ήταν η σειρά του Σπ.Σταθαρά να απειλήσει αλλά ούτε αυτή η προσπάθεια για γκολ καρποφόρησε.Δέκα λεπτά αργότερα ο Ρούσσος βρέθηκε σε καίρια θέση μες στη μεγάλη περιοχή αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω από το αρίστερό κάθετο δοκάρι του τεματοφύλακα των Μυρμιδόνων.Με τη συμπλήρωση 32 λεπτών παιχνιδιού είχαμε και την επίτευξη του πρώτου τέρματος του Άρη.Ο Σπ.Σταθαράς έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και χωρίς να το σκεφτεί έπιασε το δεξί συρτό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντδράσει Κομποθανάση Ιωαν.Τρία λεπτά αργότερα ο σκόρερ συνδυάστηκε άψογα με το Λιάσκο αλλά το πλσέ του τελευταίου έφυγε άουτ.Φθάνοντας στη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα της Αγίας Άννας ευτύχησε να κάνει δύο τα τερματά της.Η φάση ξεκίνησε από βαθιά μεταβίβαση του Κωνσταντού προς την αριστερή πλευρά σε ένα χώρο που κινήθηκε ο Ρούσσος.Ο τελευταίος έκανε τη σέντρα με τη μια στο ύψος του πέναλτι από όπου ο Αλοίζος με ωραίο γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 0-2!!Με το σκορ αυτό πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Άρη ξανά στην επίθεση και στο 48ο λεπτό ο Ραβανός από πολύ καλή θέση μέσα από τη μεγάλη περιοχή πλάσαρε άουτ.Στο επόμενο λεπτό οι Μυρμιδόνες δικαιολόγησαν τόσο το προσωνυμιό τους όσο και τη παρουσία τους στο μάτς.Ύστερα απο ολέθριο λάθος του κεντρικού αμυντικού διδύμου του Άρη η μπάλα έφτασε στο Μακρή Αγγ. ο οποίος σε κενή εστία δε δυσκολεύτηκε να μειώσει το σκορ σε 1-2!!Το γκολ αυτό αναπτέρωσε το ηθικό των γηπεδούχων και παρότι απειλήθηκαν απο την απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρούσσου στο 50' έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση αλλά το σουτ του Κοτρώτσιου έξω από τη μεγάλη περιοχή πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αλεξανδρή.Η μοναδική άξιας λόγου φάση στο δεύτερο μέρος έγινε και πάλι από τον Άρη στο 72ο λεπτό.Ο Ραβανός έκανε το γύρισμα από δεξιά η μπάλα έφτασε στον προωθημένο Δροσόυνη που έκανε αμέσως το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.Ο βοηθός όμως από λανθασμένη οπτίκη γωνία κακώς σήκωσε το σημαιάκι και υπέδειξε τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ. Το παιχνίδι στα τελευταία είκοσι λεπτά έγινε ροντέο με κύριο χαρακτηριστικό τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα εκατέρωθεν γεμίσματα προς τις αντίπαλες άμυνες χωρίς όμως να υπάρξει κάτι αναφοράς λόγου.Ως αποτέλεσμα του σκληρού παιχνιδιού, κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων είχαμε την αποβολή του Πατουλιά στο 90'.Ο επιθετικός της Κερασιάς, αφού υπέπεσε σε σκληρό φάουλ στο Δροσούνη αψιμάχησε και εξύβρισε τον αντιπαλό του δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή του αγώνα.

Η λήξη βρήκε τους παίκτες των δύο ομάδων να διαπληκτίζονται αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων τα πνεύματα ηρέμησαν γρήγορα.Οι παίχτες του Άρη με την παρουσία τους στο πρώτο κυρίως μέρος δικαιολόγησαν όχι μόνο τη βαθμολογική τους θέση αλλά και την απόλυτη συγκομιδή βαθμών σε 15 παιχνίδια (ένας ολόκληρος γύρος).