Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2014

Διπλό κορυφής!!! Λήλας Λουκίσια 0-2

Με μεγάλη νίκη απέδρασε από το Βασιλικό η ομάδα των Λουκισιων και παρέμεινε στην πρώτη τριάδα των πρωτοπόρων της Α κατηγορίας της Εύβοιας.Ο σέντερ φορ των φιλοξενούμενων Τσιβικας ήταν όλα τα λεφτά.Πέραν του γκολ που σημείωσε,έδωσε ασίστ και γενικά ταλαιπώρησε την άμυνα του Ληλαντα.Στο 5ο μόλις λεπτό ο επιθετικός των Λουκισιων πασαρε στον Καλοχωριδη ο οποίος με σουτ από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.Ο Ληλας απάντησε στις ευκαιρίες άμεσα και συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό ο Κατσικαβαλης από δεξιά έδωσε στον Σιμιτζη που σεντραρε αλλά ο Αγραφιώτης με πλασέ στη κινηση έστειλε τη μπάλα άουτ.Τα Λουκισια ανέβασαν στροφές και στο 17 απειλησαν ξανά με το Μπογδανο αλλά το σουτ του τελευταίου απόκρουστηκε δύσκολα από το Γιανναρο σε κορνερ.
Δύο λεπτά αργότερα ο Τσιβικας απειλεί για πρώτη φορά.αφού πέρασε δύο αντιπάλους βρέθηκε μόνος με το Γιανναρο πλάσαρε αλλά ο κιπερ του είπε όχι ενώ στην επαναφορά το πλασέ του έφυγε άουτ.Ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά στο 38 όταν κλέβοντας τη μπάλα από το Τζανη από αριστερά μπήκε μες στη μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ του από πλαγιά θέση δεν ήταν και το καλύτερο και η μπάλα έφυγε άουτ και πάλι.Στο 44 έκαναν αισθητή την παρουσία τους οι γηπεδούχοι όταν σε γύρισμα του Αγραφιώτη από δεξιά ο Σαμαρτζης στη προσπάθεια του να διώξει παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του αλλά ήταν σωτηρία η επέμβαση του Μόνου.Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0. Στην επανάληψη ο Ληλας μπήκε δυνατά και απείλησε νωρίς νωρίς. Συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Γούναρης εκτέλεσε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα δε του έκανε το χατήρι και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μόνου.Τα Λουκισια ισορρόπησαν και στο 56 ο Τσιβικας έκλεψε τη μπάλα από αριστερά μπήκε στη μεγάλη περιοχή αλλά ο Γιανναρος τον σταμάτησε πέφτοντας έγκαιρα στα πόδια του μπλοκάροντας τη μπάλα

.Ο επιθετικός των Λουκισιων έπεσε ζητώντας πέναλτι αλλά ο διαιτητής του αγώνα τον τιμώρησε σωστά με κίτρινη κάρτα για θέατρο.Ο Ληλαντας απείλησε δύο λεπτά αργότερα αλλά η κεφαλιά του Αγραφιώτη αποκρούστηκε στη γραμμή από το Τζανη.Τα Λουκισια από εκείνο το σημείο πήραν τον έλεγχο του ματς και πίεσαν για το γκολ.Αυτό επιτεύχθηκε στο 69ο λεπτό του αγώνα όταν ο Κουτσαυλης με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Τσιβικα στη μεγάλη περιοχή του Γιανναρου.Ο τελευταίος κατέβασε ωραία με το στήθος τη μπάλα και κάνοντας μια υπέροχη ντριπλα στον Κατσικαβαλη βρέθηκε φάτσα με τον εξελθόντα Γιανναρο τον οποίο πλάσαρε εύστοχα κάνοντας έτσι το 0-1!! Ο Ληλας μετά την ψυχρολουσία του γκολ ανέλαβε τα ηνία του ματς και πίεσε τα Λουκισια για την ισοφάριση.Δύο φορές ο Κατσικαβαλης σε διάστημα δύο λεπτών (83'-85') απέτυχε να σκοράρει στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Τα Λουκισια κρατούσαν το υπέρ τούς σκορ και στο 86 σε μια αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στο Τσιβικα από αριστερά αυτός έκανε με τη μια την ασίστ στο επερχομενο Καλοχωριδη ο οποίος με σουτ στη κίνηση από το ύψος του πέναλτι εκτέλεσε τον Γιανναρο κάνοντας έτσι το 0-2!! Το σκορ αυτο έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κυριου Λαμπρου.Η λήξη βρήκε την ομάδα του κυριου Ταυταριδη να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη σε μια δύσκολη έδρα.Μια νίκη που διατήρησε τα Λουκισια για άλλη μια αγωνιστική στη κορυφή.

ΑΟΦ ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ: Γιανναρος, Κατσικαβαλη, Μπραχο, Κουτσαυλης, Τζανης (Ντρεκης 88'), Χαλιωτης, Σιμιτζης, Ρωμαιος, Γουναρης (Νάνος 61'), Αγραφιώτης (Γκουμας 68'), Ζαχαριας

ΑΟ ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ: Μονος, Καρβελης, Ντοβινος, Σαμαρτζης, Προβης, Καλοχωριδης, Μπογδανος (Σεινταρας 77'), Φρουσης, Κουτσαυλης (Ντελης 90'), Ξιφαρας, Τσιβικας (Λάμπρου 88')

Ρεπορτάζ:Διακομόπουλος Γιώργος