Τετάρτη 9 Απριλίου 2014

Νίκη στην πρεμιέρα για τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης:1-0 τον Φωστήρα

Δυνατά μπήκε στον αγώνα ο Ηρακλής και από τα πρώτα λεπτά άρχισε να πιέζει τον Φωστήρα και να χάνει ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.
 Στο 3' μόλις λεπτό ο Ζάχορα έπιασε δυνατό σουτ αλλά ο Γιανιώτης έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 12' ο Πουρτουλίδης πλάσαρε δυνατά αλλά ελάχιστα άουτ.
Στο 22' λάθος του Γιανιώτη δίνει την ευκαιρία στον Ουνουάτσι να πλασάρει αλλά μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Φωστήρα.Η πίεση του Ηρακλή συνεχίστηκε αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει γκολ κι έτσι το σφύριγμα της λήξης έστειλε ισόπαλες τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής συνέχισε να πιέζει και να επιτίθεται κατα κύματα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ.
 Ήταν το 62' όταν ο Κοντοδήμος εκτέλεσε κόρνερ και ο Σαββίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 1-0.
Από το 67' ο Φωστήρας έπαιζε με 10 παίκτες λόγο αποβολής του Αχείμαστου.
Ο Φωστήρας μετά το γκολ αντέδρασε βγήκε μπροστά αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Κολίτσι.
Το τελευταίο τέταρτο κύλησε χωρίς ευκαιρίες και το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή τον Ηρακλή με 1-0.