Τετάρτη 9 Απριλίου 2014

Με νίκη έκλεισε την χρονιά η Σκύρος. 3-1 την Ένωση Ιστιαίας που ήταν καλύτερη στο Β' μέρος

Με αιφνιδιασμό ξεκίνησε ο αγώνας για τους γηπεδούχους οι οποίοι στο 2' άνοιξαν το σκορ με τον Μανωλάκη Ν 1-0 με δυνατό πλάγιο πλασέ. Η Σκύρος διπλασίασε τα τέρματα της στο 25' όταν ο Δαλακλίδης έβγαλε με κάθετη μπαλιά τετ- ατέ τον Μανωλάκη Ν που πλάσαρε εύστοχα σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα γράφοντας το 2-0. Η Ιστιαία μετά τα δύο γκολ που δέχθηκε αντέδρασε και κατάφερε στο 27' με φανταστικό σουτ του Στεργίου στην συμβολή των δοκαριών του Καραμπίνη να μειώσει το σκορ 2-1. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-1 σε ένα πρώτο μέρος όπου η Σκύρος μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 2-0. Μετά το γκολ η Ιστιαία ισορρόπησε το παιχνίδι, κατάφερε να μειώσει το σκορ και πλησίαζε τα καρέ του Καραμπίνη.

Στην επανάληψη η Ένωση Ιστιαίας μπήκε πιο δυνατά και πίεσε για την ισοφάριση. Μάλιστα είχε και δυο ευκαιρίες στο 49' & στο 54' αλλά ο Καραμπίνης με ισάριθμες επεμβάσεις κράτησε την εστία του και το σκορ 2-1. Στην συνέχεια και μετά το 60' η φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι' άλλο την απόδοση τους και πίεζαν ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους και είχαν μια καλή ευκαιρία στο 79' αλλά δεν κατάφεραν να σημειώσουν την ισοφάριση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν όλοι μπροστά αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν, το σκορ και μάλιστα στις καθυστερήσεις 92' και πάλι ο Μανωλάκης στην μοναδική επίσκεψη της Σκύρου στα καρέ της Ιστιαίας κατάφερε να σημειώσει το τρίτο προσωπικό του γκολ 3-1  που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στο τέλος του αγώνα οι Σκυριανοί χειροκρότησαν την ομάδα τους για την εξαιρετική φετινή πορεία στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, αλλά και την ομάδα της Ιστιαίας που ήταν ειδικά στο Β' μέρος η καλύτερη που πέρασε από το Νησί. Τον αγώνα παρακολούθησαν πάνω από 500 φίλαθλοι.