Δευτέρα 24 Μαρτίου 2014

Φτωχό το σκορ αλλά η κορυφή δική του. Απόλλων Ερέτριας 1-0 την Ακαδ. Ιστιαίας

Τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε και ο Απόλλων Ερέτριας κρατάει καλά την κορυφή. Στο Δημ. Γήπεδο Ερετρίας υποδέχθηκε την ήδη υποβιβασμένη Ακαδημία Ιστιαίας την οποία και νίκησε με το φτωχό 1-0. Το σκορ μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο αν οι γηπεδούχοι ήταν πιο προσεκτικοί στις τελικές τους προσπάθειες.
Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά η φλυαρία του επιθετικά δεν καρποφόρησε και το ημίχρονο έληξε με το στείρο 0-0.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο πρώτο τετράλεπτο με κεραυνό έξω από την περιοχή του Παριανού να ανοίξουν το σκορ 1-0 και τρία λεπτά αργότερα ο Σταματάκος με ατομική ενέργεια πλάσαρε τον Δαμάσκο αλλά η μπάλα τράνταξε τα δοκάρια της Ακαδημίας. Παρά τις ευκαιρίες που έχασε ο Απόλλων και στο Β' ημίχρονο και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 1-0.