Κυριακή 30 Μαρτίου 2014

Ο Ταμυναϊκός νικητής στο γειτονικό ντέρμπι. 3-2 τον Δύστο

Πλούσιο θέαμα με 5 γκολ παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο Τσαρπάλειο Δημοτικό γήπεδο Αλιβερίου όπου πραγματοποιήθηκε ένα ακόμη γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στον Ταμυναϊκό και τον ΑΟ Δύστου. Δυνατό σαν τοπικό ντέρμπι το παιχνίδι με τον Ταμυναϊκό να πιάνει καλή απόδοση αλλά και τον Δύστο να έχει ανάλογη απόδοση, αλλά στο τέλος να υποκύπτει στον Ταμυναϊκό που είχε καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο σημείωσε τρία γκολ και είχε και τρία δοκάρια.
Ισοροπημένο το πρώτο ημίχρονο με τον Δύστο να ανοίγει στο 15' με τον Πηλιχό το σκορ 1-0. Στο 38' οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με γκολ που σημείωσε ο Ιωαννίδης 1-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ταμυναϊκός γύρισε το σκορ με το δεύτερο γκολ του Ιωαννίδη στο 54' και προηγήθηκε 2-1. Όμως και πάλι ο Πηλιχός για τον Δύστο έφερε τον αγώνα στα ίσια στο 65' διαμορφώνοντας το 2-2. Στο 75' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Καρατζά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσολάκος που ευστόχησε και έγραψε το τελικό αποτέλεσμα Ταμυναϊκός-ΑΟ Δύστου 3-2