Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014

Αγώνες Σ.Κ. ΣΥΛΛΑ για το Σαββατοκύριακο της 6 και 7/12/14

1. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑΣΕ:
ΚΥΝΟΣ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ - Σ.Κ. ΣΥΛΛΑΣ 51 -66

Πολύ πιο εύκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ οι Παίδες του Λευτέρη Στάμου επιβλήθηκαν στις Λιβανάτες στον τοπικό ΚΥΝΟ με 51-66.   Μπροστά στο σκορ ήταν σχεδόν συνεχώς ο Σύλλας, αλλά οι παίχτες του δεν έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα ώστε το ματς να τελειώσει πολύ νωρίτερα.
Το ερώτημα που βγαίνει από την εξέλιξη του αγώνα είναι αν στα Παιδικά πρωταθλήματα οι σφιχτές ζώνες στην άμυνα πρέπει να επιτρέπονται ή όχι. Εμείς νομίζουμε όχι! Σ' αυτήν την ηλικία το μπασκετ πρέπει να είναι δημιουργικό και όχι "καταστροφικό" , προς όφελος των μικρών παιχτών και μόνο και όχι με σκοπό την αποφυγή της βαριάς ήττας.
Δεκάλεπτα: 14-16, 12-16, 12-15, 13-19
Διαιτητής: Παντρευτής
ΚΥΝΟΣ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ (Λουκάς) : Κατσιάνος 14, Γεωργίου 23, Παπαϊωάννου Δ, Σούλιας 3, Κοτρώτσος 4,
 Παπαθανασίου 3, Λουκάς 4
Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ (Στάμου): Μαυρομιχάλης, Φιλίππου 7, Φώτου 8, Μαυροζούμης, Παπαγεωργίου 24, Παπασταμάτης, Χράπαλος 4, Λυκάκης 6, Κατσαντώνης, Αγαπητός 17, Παπακοσμάς, Παλιάς.

2.  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ  ΕΣΚΑΣΕ

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ – Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ  70 -47
Ένα καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο των Εφήβων του Σύλλα , αμαύρωσε την πολύ καλή εικόνα των άλλων τριών.
Από τη μια η έλλειψη κινήτρου (και οι δυο ομάδες πέρασαν στην επόμενη φάση του εφηβικού), από την άλλη η  κούραση των παιχτών,  έφερε την διαφορά στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο  στους πλασματικούς 23 πόντους.
Δεκάλεπτα : 14-8, 12-13, 19-19, 25-7
Διατητής: Χρυσοβέργης
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ(Καρατράντος): Θεοφανόπουλος 8(1), Ράλλης 5(1), Πρεφάντης 13, Γεωργουσόπουλος, Μπάλας, Μπούτσικας 7, Θεοφανόπουλος 3491), Παγώνης 3(1), Χόντος
Σ.Κ. ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ (Φώτου) : Γεωργόπουλος  2, Αγαπητός 2, Μαυροζούμης Στ 22(1), Παπαγεωργίου 4, Μπούφης 1, Παπασταμάτης, Χράπαλος 4, Σούρας 10 (2), Μαμάνης, Αγκόλι , Αθανασίου, Φώτου 2

3. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΕΣΚΑΣΕ

ΜΑΚΑΡΟΣ Αμφισσας -ΣΥΛΛΑΣ Αιδηψού 52-44
Διαιτητής :Γερονικολός
Δεκάλεπτα : 07-09, 15-08, 20-12, 10-15
Μακαρος Αμφισσας( Φαρόπουλος): Βαρκούτα 10, Σκορλέτου 8, Καρβούνη, Καρδάση 4, Σπανοπούλου, Μαχαίρα 7, Μαρώση, Λιάση 11, Ψαθά 2, Κορδα 10
Σύλλας Αιδηψού(Στάμου): Ρηγοπούλου 4, Καπόλου, Καπλανάι 1, Μαστρογιαννοπούλου, Σιάνου, Προδρομίτη Ι. 2, Τσαβόνι 5, Λούμη, Καρμάι 5, Προδρομίτη Ε. 20, Μαρούλα 7(1)